In Blog/ Fotografia ślubna

Fotografia ślubna – poradnik

4.7/5 - (12 votes)

Jak przygotować się do zdjęć – fotografia ślubna. 

Dziękujemy, że wybraliście nas abyśmy towarzyszyli Wam w tym wyjątkowym dniu. Niezależnie od naszego zaangażowania, profesjonalizmu i doświadczenia to również Wy możecie przyczynić się do tego, aby Wasza pamiątka była jeszcze piękniejsza. Poniżej umieściliśmy informacje, jak przygotować się do zdjęć ślubnych i uwzględnić kilka elementów w harmonogramie.

Fotograf ślubny

Pałac Ostromecko

Przygotowania do ślubu – porady fotografa ślubnego.

Jeśli to możliwe na miejsce przygotowań wybierzcie miejsca przestronne i jasne. Pamiętajcie o porządku chowając zbędne elementy. Przed naszym przybyciem przygotuj proszę sukienkę, buciki, bukiet i inne dodatki ślubne tak abyśmy mogli je sfotografować. Również warto aby Pan młody przygotował swój garnitur i akcesoria (spinki, krawat, mucha, buty, zegarek, woda toaletowa, obrączki) – do zdjęć detali.

Fotograf_slubny_przygotowania_poradnik

Pałac Wojanów

Zdjęcia panny młodej zazwyczaj zaczynam od końcówki makijażu. Na przygotowania zaproś druhny lub najbliższą rodzinę aby Ci towarzyszyły. Najczęściej po zakończeniu makijażu udajemy się na przygotowania do Pana młodego.  Dobrze gdy w przygotowaniach towarzyszą Panu młodemu świadkowie lub tata, którzy już są elegancko ubrani. Następnie wracamy do pokoju Panny młodej aby uwiecznić ubieranie sukienki. Na koniec jeszcze kilka zdjęć Panny młodej przed samym wyjściem.

Fotograf_ślubny_panna_młoda1 Fotograf_ślubny_panna_młoda_druhny

fotograf slubny panna młoda przygotowania

Jeśli zależy Wam na zdjęciach first looks (czyli pierwsze spotkanie młodych ubranych w stroje ślubne) wcześniej niż w kościele najlepiej wybrać do tego plener.

fotografia_slubna_firstlook

Ceremonia ślubu w kościele lub plenerze.

Podstawowa nasz rada to nie spieszenie się – cieszcie się i celebrujcie tą chwilę. Pamiętajcie o tym zwłaszcza podchodząc do ołtarza lub urzędnika. Jeśli Wasze podejście poprzedzają dzieci lub będą kolejno podchodzić druhny ważne jest aby zachować odstęp.

fotografia ślubna

Jeśli to możliwe zadbajcie o to aby wasi świadkowie nie siedzieli tuż za Wami, wówczas nikt nikogo ni będzie zasłaniał.  Przysięgę mówcie zwróceni do siebie, patrząc sobie w oczy.
Obrączki zakładajcie powoli bez pospiechu. Cieszcie się tą chwilą i dajcie szansę fotografowi (: Po przysiędze czas na pocałunek. Jeśli chcecie byśmy go uchwycili niech ten moment trwa chwilę. Również Wasi goście na to czekają (:

fotografia ślubna przysięga

Podczas wyjścia z kościoła jeśli wasi znajomi będą sypali kwiaty poczekajcie aż wszyscy goście wyjdą na zewnątrz. Najlepiej jeśli przejdziecie środkiem kościoła wzdłuż ławek i gości i następnie poczekacie  we wnętrz gdzieś zboku aż wszyscy wyjdą na zewnątrz.

Wesele – okiem fotografa ślubnego.

Zdjęcie grupowe wykonujemy zazwyczaj w miejscu gdzie odbywa się wesele i rzadko po ceremonii przed kościołem. Jeśli po przybyciu pary na miejsce wesele życzenia przyjmowane są na świeżym powietrzu to zdjęcie grupowe wykonujemy po życzeniach przed wejściem na salę.

fotograf slubny zdjęcie grupowe

Pałac Grochowiska Szlacheckie 

Zdjęcia z rodziną i przyjaciółmi najlepiej zaplanować po obiedzie i pierwszym tańcu lub pierwszym secie muzyczny. Pamiętajcie jednak, że odpowiednie światło do zdjęć będzie do zachodu słońca. W zależności od miesiąca na jaki zaplanowany jest wasz ślub słońce będzie zachodzić o określonych godzina. Są to (przybliżone) następujące godziny:
Kwiecień 19.45; Maj 20.30; Czerwiec 21.00; Lipiec 21.00; Sierpień 20.15; Wrzesień początek 19.45 koniec 18.35; Październik połowa 18.00 koniec 17.30
Zdjęci z rodziną i przyjaciółmi, a także Pani Młodej z koleżankami i Pana Młodego z kolegami trwają zazwyczaj około 40 min. Zdjęcia z przyjaciółmi najlepiej wyglądają w maksymalnie 9-10 osobowych grupach. Dobrze będzie, kiedy wcześniej powiecie znajomym, że planujecie takie zdjęcia. W tym momencie pomocni będą również świadkowie, którzy zadbają oto aby nikogo nie zabrakło na zdjęciach.  Jeśli jest dobra pogoda takie zdjęcia jak sesja plenerowa i zdjęcia z najbliższymi i przyjaciółmi najlepiej rozpocząć około 1h przed zachodem słońca.

fotografia ślubna zdjęcia z przyjaciółmi fotograf slubny druhny fotografia ślubna zdjęcia z przyjaciółmi fotograf ślubny pan młody

Pałac Brunów

Plener fotograficzny w dniu ślubu.

Jeśli planujecie plener w dniu ślubu to zarezerwujcie na niego minimum 30-40 min.

fotografia ślubna sesja plenerowa

Pałac Ostromecko fotografia ślubna plener w dniu ślubu fotografia ślubna sesja plenerowa Fotograf ślubny jelenia góra

fotograf ślubny plener w dniu ślubu

Zimne ognie – fotografia ślubna.

Jeśli planujecie zdjęcie z zimnymi ogniami to najlepiej sprawdzą się takie o długości min. 70 cm,  a im dłuższe tym lepsze. Tu również pomocne będzie zaangażowanie świadków którzy pomogą rozdać gościom zimne ognie i później pozapalają je. Ważne aby wszystkie zaiskrzyły w tym samy momencie 🙂

fotografia slubna zimne ognie

Pałac Brunów

Więcej ślubnych inspiracji znajdziecie na naszym blogu.